Connect with us

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Ζαγκανάς επίδοση διαδρομής στα Χανιά

2ω37:23 ο Ζαγκανάς επίδοση διαδρομής στα Χανιά

Νέα επίδοση διαδρομής κατέγραψε ο Σταύρος Ζαγκανάς του ΟΦΗ τερματίζοντας νικητής του 7ου Μαραθωνίου Κρήτης με οργανωτή τον ΣΔΥ Χανίων και συν – οργανωτές τον δήμο με την Περιφέρεια. Το χρονόμετρο έδειξε τις 2ω37:23 ως τελική! O ικανότατος διαχρονικός δρομέας έτρεξε ταχύτερα κατά 74δ από την έως σήμερα ισχύουσα επίδοση, τις 2ω38:37 του Μηνά Μανούσακα από την 6η έκδοση του 2022. Κατά την απονομή ο Σταύρος αφιέρωσε τη νίκη του στο νεογέννητο γιό του…Αμέσως μετά δήλωσε ευχαριστημένος γιατί επανήλθε πλήρως ύστερα από τον τραυματισμό του. Ακολούθησε ως 2ος ο 49χρονος Μάνος Σηφάκης, επίσης του ΟΦΗ, σε 2ω45:47“Γκρίνιαξε” με τον εαυτό του! Είπε: “Δεν μπορεσα να κυνηγήσω το ρυθμό. Δεν βγαίνουν 42195μ με δύο – τρεις προπονήσεις την εβδομάδα…Εχω φόρτο εργασίας και αφοσιώνομαι εκεί…”. Τρίτος κατέφθασε ο Νεκτάριος Οικονομάκης του ΟΚΑ “Αρκάδι” σε 2ω47:09. Η Γαλλίδα Manon Barre, νυφουλα Κρήτης με σύζυγο τον ποδηλάτη Πολυχρόνη Τζωρτζάκη, κατέκτησε τη νίκη στις γυναίκες με 3ω18:57. Δεύτερη τερμάτισε η Ειρήνη Πευκιανάκη του ΟΦΗ σε 3ω22:13. Συμπλήρωσε το βάθρο η Βρετανή Hanna Bown των Exmouth Harriers. Επίδοση 2ω23:08. Ο αγώνας εκκίνησε από την Ορθόδοξη Ακαδημία στο Κολυμπάρι. Εξελίχθηκε επί της παλαιάς ΕΟ προς Χανιά. Οι δρομείς εισήλθαν στην πόλη δια του κόμβου της Κλαδισού και κατέληξαν εντός του σταδίου “Ελενα Βενιζέλου”. Τερμάτισαν συνολικά 203 = 166 άνδρες+37 γυναίκες. Παρουσιάστηκε αύξηση κατά 60 δρομείς σε σύγκριση με τον αγώνα του 2022 (= 143). Ταυτόχρονα ο αριθμός αναδεικνύει τον Μαραθώνιο Κρήτης ως τον πολυπληθέστερο των τεσσάρων αγώνων της περιφέρειας εντός Ανοιξης (Ναυπλίου, Μεσσήνης και Ρόδου οι άλλοι τρεις…). Βέβαια το δρομικό γεγονός παρουσίασε και τα άλλα ποιοτικά στοιχεία, όπως οι επιδόσεις, ο συναγωνισμός, το πλήθος των θεατών, η συμμετοχή/αποδοχή της τοπικής κοινωνίας, κοκ. Καταγράφηκε υψηλός αριθμός αλλοδαπών δρομέων…Ο Ουαλλός Kit Edwards, ένας από αυτούς, νίκησε στον αγώνα των 10Κ σε 33:21. Γοητεύθηκε, όπως δήλωσε αμέσως μετά, με την είσοδό του στο παλιό λιμάνι. “Δεν ήθελα να τελειώσει η πορεία μου εκεί…” πρόσθεσε με έμφαση… Ακολούθησε ο Διαμαντής Γεωργαλάς του συλλόγου “Υδρία” με έδρα το ΟΑΚΑ. Επίδοση 34:38. Συμπλήρωσε το βάθρο ο Albin Olofsson του Fredrikshof Fif σε 36:59. Ανταγωνισμός αναπτύχθηκε στις γυναίκες. Επικράτησε η Ελένη Χαζηράκη του “Αρκαλος” με μόλις τρία δεύτερα πλεονέκτημα από την Αμερικάνα Mikaela Symanovich. Επιδόσεις 41:35 έναντι 41:38. Τρίτη προσήλθε η Yan Yan Tse από το Hong Kong σε 44:06. Η Mikaela τόνισε: “Αντιλήφθηκα κοντά στο Στάδιο ότι η νικήτρια τρέχει μπροστά μου…Βρισκόμουν σε υπερ – προσπάθεια! Δεν πειράζει…Απόλαυσα τον αγώνα μου. Αγωνίζεται όλη η οικογένεια! Ηλθαμε από το San Francisco για διακοπές…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Σπουδαίο ότι βρήκαμε ένα τόσο καλά οργανωμένο αγώνα εδώ…”. Τερμάτισαν συνολικά 444 δρομείς = 314 άνδρες+130 γυναίκες. Δύο Κρητικοπούλες και φίλες, η Μίνα Τακμάκη του ΣΔΥ Ρεθύμνου με την Ελένη Πολυχρονάκη κατάφεραν στον αγώνα των 5Κ τον εντυπωσιακότερο τερματισμό! Εισήλθαν βήμα το βήμα στο στάδιο…Η Μίνα επικράτησε στο σπριντ. Επιδόσεις 21:33.02 έναντι 21:36.77. Επιθετικά κινήθηκε καθ΄όλη τη διαδρομή η Μαριάννα Χαρτζουλάκη, καθηγήτρια στο 1ο ΕΠΑΛ. Τερμάτισε 3η σε 21:48.23. Διακριτές αναδείχθηκαν οι διαφορές στους άνδρες. Η τριάδα – 1ος Pierre Fournier SUI 16:41.30, 2ος Patryk Sobczyk POL 17:11.06 και 3ος Αντώνης Κωστάκης “Για Δέσιμο”17:36 . Τερμάτισαν συνολικά 582 δρομείς = 318 άνδρες+263 γυναίκες. Ολα τα αποτελέσματα εδώ: https://results.chronolog.gr/row/d63c66aa47cbad6c056f2f1caf81a3d2.html